Merész eklektika
Érdekes stílusjáték, ha valaki modern és antik berendezési tárgyak összhangját szeretné megteremteni otthonában. A bútorok különbözőségén túl a harmóniát a kiegészítők és a színek finom összhangja tudja megteremteni, akárcsak ebben a budai lakásban.
A történet két éve kezdődött. Vendéglátóinknak határozott elképzelése volt arról, hogy milyen lakást szeretnének: belvárosit, polgárit, egyszintest, ahol nincs kert. El is kezdték keresgélni a belvárosban álmaik lakását, de amikor meglátták ennek a kis budai háznak a panorámáját, már nem volt kérdéses többé, hogy hova fognak költözni.
Két éve vásárolták meg a hetven négyzetméter alapterületű lakást, és úgy döntöttek, hogy beépítik a tetőteret is. Szinte minden belső falat lebontattak, így a lenti részben kialakítottak egy világos, kényelmes nappalit, egy étkezőt, egy konyhát, egy dolgozót és egy fürdőszobát. A felső szint beépítésével lehetőség nyílt arra, hogy a hálószobákat és a gardróbhelyiséget elrejtsék a kíváncsi szemek elől. A tér így sokkal praktikusabb és nagyobb lett. Hatalmas ablakokon keresztül árad be a fény a nappaliba, az udvarban bólogató cseresznyefa levelein megcsillanó napsugár szinte táncot jár a parkettán. Precízen megrajzolták a lakás tereit, ezután kezdődhetett a felújítás. Zsuzsa és Balázs szerint, ha ezt kibírta a kapcsolatuk, akkor most már bármi jöhet. Ötleteiket összehangolva elkezdték a szobák otthonossá varázsolását. Mivel elég különböző az ízlésük, fontos volt, hogy a bútorok és színek tekintetében kompromisszumot tudjanak kötni.
.jpg)
Balázs öröksége, a nappalit díszítő antik bútorcsalád például először nem tetszett párjának, de egy új kárpit és egy kis felújítás csodát tett, és a különleges darabok ma már a háziasszony kedvenceivé váltak. Zsuzsa bohém lelkivilágát tükrözi, hogy az antik bútorok környezetébe egy modern, kagylófüggönyt helyezett fel, ami merész eklektikát kölcsönöz a nappalinak.
A gipszkarton könyvespolc és a modern étkezőgarnitúra visszafogott, egyenes formája segít kiemelni az örökségként megmentett antik bútoregyüttes különlegességét. Zsuzsa a nőiesebb minimál szerelmeseként egyszerű, finom vonalú bútorokkal képzelte el otthona berendezését. Balázs érzelmi kötődése a nagymama örökségéhez viszont meggyőzte arról, hogy az utóbbiaknak is ott a helyük közös otthonukban. A régi bútorok modern környezetbe helyezése Zsuzsa ötlete volt, aki azt tervezte, hogy a lakás egyik pontjától a másikig eljut az antiktól a mai kor stílusáig. Érdekes elgondolását meg is valósította, így igazán egyedi otthont hozott létre. A házigazda leginkább a műszaki megoldásokból vette ki a részét, az ő ötletei alapján született meg a lakás világítása, a háztartási helyiség formája és a lépcső végső kialakítása. Az egyik legérdekesebb ötlet, amelyet a háziasszony mindenáron meg akart valósítani, a konyha többszínű csempézése volt ami talán sokakban megdöbbenést kelt. Vasarely munkái ihlették a csempe geometrikus formáit. Mivel nem lehetett ilyen csempéket készen vásárolni, Zsuzsa több különböző nagyságú és színű burkolatból precízen kirajzolt egy mintát, amit aztán a burkoló nem kis munka árán megvalósított.
.jpg)
Ehhez a színkavalkádhoz egyértelműen nagyon visszafogott, egyszerű konyhabútor illik, ami még jobban kiemeli a burkolat egyediségét. Az eredmény önmagáért beszél: a konyha a lakás ékköve lett, játékos terepet adva a háziasszony kedvenc elfoglaltságának, a főzésnek. A vidám, merész színek Zsuzsa lelkivilágát, életérzését tükrözik. A mindig nyüzsgő, dinamikus háziasszony nem is tudott volna más stílusú otthont elképzelni magának. A friss fűzöld a lakás meghatározó színe, de a hálószoba mély bordó fala is az ő ötletei alapján születtek. Az ismerősök és a család kezdetben megdöbbentek, de ma már mindenki izgalmasnak tartja ezt a merészséget. Ha pedig a tulajdonosok megunják, akkor átfestetik egy új, hasonlóan élénk színre, és akkor kicsit úgy érezhetik, mintha megújult volna az egész ház. Zsuzsa egyébként is szereti a változást, ha két-háromévente történik valami a környezetében. Kicsit nyughatatlan lelkivilágát Balázs konzervativizmusa tudja a megfelelő mederbe terelni, így egyikük sem unatkozik a másik mellett, életük folyamatos mozgásban van. Otthonuk, amely még nincs teljesen kész, néhány helyiségébe még keresik a megfelelő kiegészítőket. Zsuzsa emocionális alkat lévén képes rögtön beleszeretni egy tárgyba vagy bútorba, amit aztán azonnal meg is vesz. Lényegében magát a lakást is így vásárolták, és ma már úgy gondolják, hogy nagyon jó döntést hoztak. Szeretnek itt élni, és egy-egy hosszabb utazás után hazaérkezve, néha még el sem hiszik, hogy ez valóban az övék.
SZÖVEG: H. TÓTH HAJNALKA, FOTÓ: BARBAY CSABA, FLASHBACK PHOTO
|