A listán mindenki által ismert képeket is találunk, de néhány darab sokakat meg fog lepni. A legdrágább Picassso például egy korai, egyáltalán nem a művészre jellemző alkotás, a listavezető pedig festékcsurgatással készült absztrakt expresszionista mű.
A legdrágább festmények sorrendjét pusztán az eladási adatok szerint állította össze az askmen.com oldal. Az inflációval nem számoltunk, a forintösszegek a cikk születésekor érvényes árfolyamot tükrözik.
10. Pierre-Auguste Renoir: Bal au moulin de la Galette, Montmartre
A Bál a Moulin de la Galette-ben eladási ára 78,1 millió dollár (mai áron 15,6 milliárd forint) volt, a vevő Ryoei Saito japán milliomos. Az impresszionista Renoir munkáiért annak ellenére, hogy rengeteg képet festett, mindig sokat fizettek. Majd húsz éve, 1990-ben vásárolta Ryoei Saito ezt az ismert képét, néhány évvel később túladott rajta, az eladás adatai nem publikusak. A Montmartre-on látható tömegben felismerhetők a festő más képein is látható modelljei, sőt, egy Cardenas nevű kubai festő is.
9. Jasper Johns: False Start
A képet 80 millió dollárért (16 milliárd forintért) vette meg Kenneth Griffin. Eredetileg név nélkül vásárolta ezt a képet, személye akkor lett ismert, amikor kiállították azt a Matthew Marks Galériában.
A kép 1959-ben készült, így ez a második legnagyobb összeg, amit valaha kortárs képért fizettek. A pop-art munkának tekintett kép különlegessége, ahogy a színeket és azok neveit használja. Ebben az időszakában Jasper Johns kifejezetten a festés technikai oldala iránt érdeklődött.
8. Vincent Van Gogh: Portrait of Dr. Gachet
Ezt a képet Ryoei Saito 82,5 millió dollárért (16,5 milliárd forintért) vette meg, ez a listán szereplő második kép, melyet ő birtokol. Ráadásul ugyanabban az évben vásárolta, amikor a Renoir-t is. Három évvel később azonban őt is érintette az egész japán gazdaságot megrázó recesszió, és érdekes ötlete támadt: nyilvánosságra hozta, hogy a képet önmagával együtt szeretné elégetni.
Később tréfának titulálta ötletét, 1996-ban bekövetkezett halálakor a képnek nyoma veszett, de ez nem jelenti azt, hogy valóban a lángok martaléka lett, csupán új tulajdonosának személye nem publikus.
7 Francis Bacon: Triptych 1976
Modern hármasoltár
Ezt a hármasoltárt a Chelsea tulajdonosaként is ismert Roman Abramovics 86,3 millió dollárért (17,2 milliárd forintért) vette meg. Nem gyűjtőként, hanem ajándékként, a képet barátnőjének, Daria Zsukovának vette. A Triptichon ékes példája annak, hogyan és miért lett Bacon keresett festő: azután készítette, hogy szerelme öngyilkos lett, mitológiai gyökerei pedig többek között Prométeusz történetéből származnak. Az alkotás 2010-től a moszkvai CCC galériában látható majd.
6. Gustav Klimt: Adele Bloch-Bauer II A képért egy ismeretlen vásárló 87,9 millió dollárt (17,5 milliárd forintot) adott. Adele Bloch-Bauer volt a festő egyetlen modellje, akit többször is megfestett. Ez a szimbolista elemekkel tarkított kép 1912-ben lett kész.
A festményt a modell gazdag férje, Ferdinand Bloch-Bauer rendelte, aki az osztrák állami galériának ajándékozta később. Később visszakerült a családhoz, elárverezték, jelenlegi tulajdonosa nem ismert.
5. Pablo Picasso: Dora Maar au Chat A Dora Maar macskával című képért egy ismeretlen vásárló 95,2 millió dollárt (19 milliárd forintot) adott.
Az 1941-ben készült képen Picasso egyik kedvenc múzsája látható. A mester végrendeletében a festményt szeretőjére hagyta, legutóbb 2006-ban cserélt gazdát. Egy aukción vásárolta meg egy önmagát megnevezni nem kívánó vásárló.
4. Pablo Picasso: Garcon a la Pipe
A pipás szolga valakinek 104,1 millió dollárt (20,8 milliárd forintot) ért. Ez a kép teljesen más, mint az érett Picasso munkái, mégis a valaha aukción legdrágábban elkelt alkotása. 1905-ben, mindössze 24 évesen festette, a kép jellemzője az androgün hatás, amit a férfias pipa és a nőies rózsa ábrázolása is kiemel.
A százmillió dollár feletti ár számos művészettörténészt meglepett, egy korai munkáért ennyit fizetni igazán váratlan volt.
3. Gustav Klimt: Adele Bloch-Bauer I
A kozmetikai termékeiről ismert Ronald Lauder 135 millió dollárért (26,9 milliárd forintért) vette meg ezt a Klimtet.
Célja az volt, hogy New York-i galériájában olyan képek gyűjteményét állítsa ki, amelyek zsidó gyűjteményekben voltak, és megmenekültek a náciktól. A gyűjtő úgy emlegette ezt a képet, mint az ő saját Mona Lisáját.
2. Willem de Kooning: Woman III
Steven A. Cohen 137,5 millió dollárért (27,5 milliárd forintért) vette meg ezt a képet. Az alkotó hatos Woman sorozatának ez az egyetlen darabja, amely magántulajdonban van. Steven A. Cohen 2006-ban David Geffen-től vásárolta, az absztrakt expresszionista kép 1953-ban készült. A művész 1997-ben bekövetkezett halála óta a gyűjtők egyik nagy kedvence.
1. Jackson Pollock: No. 5, 1948 David Martinez a pletykák szerint 140 millió dollárt (27,9 milliárd forintot) adott Pollock csurgatott, absztrakt expresszionista képéért.
Mi sem bizonyítja jobban, hogy a nonfiguratív kortárs művészet milyen népszerű - a lista élére egy Jackson Pollock kép került. Érdekesség, hogy az összeggel kapcsolatos találgatásokat soha nem erősítették meg, mégis biztosra vehető, hogy David Martinez fizette valaha a legtöbbet egy képért.